Aktualności

ADRES REDAKCJI:
Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Gołębia 11
31-007  Kraków

E-mail: redakcja.menhira@gmail.com

 

Składamy na Wasze ręce kolejny, dwunasty już numer naszego czasopisma!

Znajdziecie w nim głównie teksty dotyczące archeologii śródziemnomorskiej, w tym bardzo ciekawe artykuły z zakresu starożytnej numizmatyki. Nie zabrało też jednak prac dotyczących archeologii średniowiecza, a także kilku o teorii archeologii. W numerze znajdziecie również wspomnienia wolontariusza biorącego udział w naszych badaniach na Cyprze, a także objazdu naukowego śladami Piotra Wielkiego – zdjęcia w niego umieściliśmy na wewnętrznej stronie okładki (autorami K. Jurkowski i P. Okrajek). Na froncie zaś znajduje się zwycięskie zdjęcie wykonane przez Annę Michalską, nadesłane przez w ramach organizowanego przez nas konkursu Herosi wykopu.

Numer ten jest również ostatnim wydawanym przez redakcję w jej obecnym składzie. Przybywa nam lat i w prawdzie zyskujemy archeologiczną wartość, jednak odczuwamy też konieczność dostosowania się do zmieniających się czasów. Dlatego przekazujemy ster Menhira w ręce młodszych kolegów, zapewniając o dalszym wsparciu i życząc, aby do kolejnego, 13 numeru, nie przykleił się tradycyjny pech. Powodzenia!

.

 

Redakcja Menhira

Małgorzata Jujka, Natalia Krassowska (2017-2019) - Archeologia a secesja Spojrzenie na inspiracje artystów przełomu XIX i XX wieku

Rokokowy obrazek wiszący obok szafy z czasów biedermeieru, antykizująca figurka na stole pamiętającym czasy Ludwika XVI oraz dywan nieudolnie imitujący wyposażenie perskich pałaców. Całość mieści się w neoklasycystycznym budynku. Taki obraz typowy był dla drugiej połowy XIX wieku. Rażący w oczy eklektyzm połączony z pseudohistoryczną próbą odzwierciedlenia przeszłości, w której nie brano pod uwagę badań i analiz sztuki lat minionych. W takich godzących w zmysł współczesnej estetyki warunkach narodziła się buntownicza idea, z której powstał nowy styl zwany secesją.

Artykuł do pobrania: Archeologia a secesja. Spojrzenie na inspiracje artystów przełomu XIX i XX wieku

Data opublikowania: 26.05.2020
Osoba publikująca: Maciej Wacławik

Alfabetyczna lista recenzentów numeru:

dr Joanna Dębowska-Ludwin

mgr Szymon Jellonek

mgr Anna Kraszewska

dr Agata Kubala

dr hab. Marcin Przybyła

prof. dr hab. Judyta Rodzińska-Nowak

mgr Barbara Zając