Aktualności

ADRES REDAKCJI:
Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Gołębia 11
31-007  Kraków

E-mail: redakcja.menhira@gmail.com

 

Składamy na Wasze ręce kolejny, dwunasty już numer naszego czasopisma!

Znajdziecie w nim głównie teksty dotyczące archeologii śródziemnomorskiej, w tym bardzo ciekawe artykuły z zakresu starożytnej numizmatyki. Nie zabrało też jednak prac dotyczących archeologii średniowiecza, a także kilku o teorii archeologii. W numerze znajdziecie również wspomnienia wolontariusza biorącego udział w naszych badaniach na Cyprze, a także objazdu naukowego śladami Piotra Wielkiego – zdjęcia w niego umieściliśmy na wewnętrznej stronie okładki (autorami K. Jurkowski i P. Okrajek). Na froncie zaś znajduje się zwycięskie zdjęcie wykonane przez Annę Michalską, nadesłane przez w ramach organizowanego przez nas konkursu Herosi wykopu.

Numer ten jest również ostatnim wydawanym przez redakcję w jej obecnym składzie. Przybywa nam lat i w prawdzie zyskujemy archeologiczną wartość, jednak odczuwamy też konieczność dostosowania się do zmieniających się czasów. Dlatego przekazujemy ster Menhira w ręce młodszych kolegów, zapewniając o dalszym wsparciu i życząc, aby do kolejnego, 13 numeru, nie przykleił się tradycyjny pech. Powodzenia!

.

 

Redakcja Menhira

Barbara Zając (2017-2019) - Mennictwo prowincjonalne Kapadocji w okresie rządów Trajana (98–117 po Chr.)

Tereny Kapadocji zostały przyłączone w obręb Cesarstwa Rzymskiego po śmierci Archelaosa I, za czasów Tyberiusza. Ze względu na usytuowanie na terenach przygranicznych prowincji miała duże znaczenie w trakcie kampanii partyjskiej Trajana. W Cezarei, stolicy krainy, funkcjonowała mennica emitująca regularnie srebrne i brązowe monety. Edward A. Sydenham wyróżnił w historii rządów Trajana dwa okresy intensyfikacji
aktywności menniczej, prawdopodobnie powiązanej z ekspansją militarną cesarza.
Ikonografia na emisjach kapadockich cechowała się różnorodnością i odzwierciedlała tradycje oraz kulturę prowincji. Bardzo charakterystycznymi motywami była góra Argaeus oraz maczuga. Cezarea stanowiła jedno z najważniejszych centrów menniczej działalności rzymskich prowincji. Obieg monetarny emisji prowincjonalnych miał przed wszystkim charakter lokalny, jednakże monety tejże mennicy są znajdowane na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec oraz Polski.

Artykuł do pobrania: Mennictwo prowincjonalne Kapadocji w okresie rządów Trajana (98–117 po Chr.)

Data opublikowania: 26.05.2020
Osoba publikująca: Maciej Wacławik

Alfabetyczna lista recenzentów numeru:

dr Joanna Dębowska-Ludwin

mgr Szymon Jellonek

mgr Anna Kraszewska

dr Agata Kubala

dr hab. Marcin Przybyła

prof. dr hab. Judyta Rodzińska-Nowak

mgr Barbara Zając