Aktualności

ADRES REDAKCJI:
Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Gołębia 11
31-007  Kraków

E-mail: redakcja.menhira@gmail.com

 

Składamy na Wasze ręce kolejny, dwunasty już numer naszego czasopisma!

Znajdziecie w nim głównie teksty dotyczące archeologii śródziemnomorskiej, w tym bardzo ciekawe artykuły z zakresu starożytnej numizmatyki. Nie zabrało też jednak prac dotyczących archeologii średniowiecza, a także kilku o teorii archeologii. W numerze znajdziecie również wspomnienia wolontariusza biorącego udział w naszych badaniach na Cyprze, a także objazdu naukowego śladami Piotra Wielkiego – zdjęcia w niego umieściliśmy na wewnętrznej stronie okładki (autorami K. Jurkowski i P. Okrajek). Na froncie zaś znajduje się zwycięskie zdjęcie wykonane przez Annę Michalską, nadesłane przez w ramach organizowanego przez nas konkursu Herosi wykopu.

Numer ten jest również ostatnim wydawanym przez redakcję w jej obecnym składzie. Przybywa nam lat i w prawdzie zyskujemy archeologiczną wartość, jednak odczuwamy też konieczność dostosowania się do zmieniających się czasów. Dlatego przekazujemy ster Menhira w ręce młodszych kolegów, zapewniając o dalszym wsparciu i życząc, aby do kolejnego, 13 numeru, nie przykleił się tradycyjny pech. Powodzenia!

.

 

Redakcja Menhira

Maciej Wacławik (2017-2019) - Aspekty seksualności u starożytnych Egipcjan

Seksualność obecna była w życiu i kulturze starożytnych Egipcjan niemalże we wszystkich jego aspektach. Stosunek seksualny był podłożem mitu kosmogenicznego, zaś relacje pomiędzy bogami oparte były na modelach znanych wśród ludzi. Model składający się z bóstwa męskiego, żeńskiego i ich potomka znajduje swoje przykłady we wszystkich regionach Obu Krajów. W ideologii władcy seksualność miała wyrażać zdolność zapewnienia krajowi dobrobytu i stabilności. Obecna była w oficjalnej sztuce, ale także w graffiti czy na ostrakonach przedstawiających sceny pornograficzne o satyrycznym wydźwięku. Odstępstwa od kanonu zachowań związanych ze strefą seksualności, takie jak związki kazirodcze czy zoofilia, nie znajdowały społecznej aprobaty i posiadały negatywny wydźwięk moralny.

Artykuł do pobrania: Aspekty seksualności u starożytnych Egipcjan

Data opublikowania: 26.05.2020
Osoba publikująca: Maciej Wacławik

Alfabetyczna lista recenzentów numeru:

dr Joanna Dębowska-Ludwin

mgr Szymon Jellonek

mgr Anna Kraszewska

dr Agata Kubala

dr hab. Marcin Przybyła

prof. dr hab. Judyta Rodzińska-Nowak

mgr Barbara Zając