Aktualności

ADRES REDAKCJI:
Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
ul. Gołębia 11
31-007  Kraków

E-mail: redakcja.menhira@gmail.com

 

Składamy na Wasze ręce kolejny, dwunasty już numer naszego czasopisma!

Znajdziecie w nim głównie teksty dotyczące archeologii śródziemnomorskiej, w tym bardzo ciekawe artykuły z zakresu starożytnej numizmatyki. Nie zabrało też jednak prac dotyczących archeologii średniowiecza, a także kilku o teorii archeologii. W numerze znajdziecie również wspomnienia wolontariusza biorącego udział w naszych badaniach na Cyprze, a także objazdu naukowego śladami Piotra Wielkiego – zdjęcia w niego umieściliśmy na wewnętrznej stronie okładki (autorami K. Jurkowski i P. Okrajek). Na froncie zaś znajduje się zwycięskie zdjęcie wykonane przez Annę Michalską, nadesłane przez w ramach organizowanego przez nas konkursu Herosi wykopu.

Numer ten jest również ostatnim wydawanym przez redakcję w jej obecnym składzie. Przybywa nam lat i w prawdzie zyskujemy archeologiczną wartość, jednak odczuwamy też konieczność dostosowania się do zmieniających się czasów. Dlatego przekazujemy ster Menhira w ręce młodszych kolegów, zapewniając o dalszym wsparciu i życząc, aby do kolejnego, 13 numeru, nie przykleił się tradycyjny pech. Powodzenia!

.

 

Redakcja Menhira

Michał Gorczyca (2017-2019) - Kontakty grecko–scytyjskie w numizmatyce nadczarnomorskich polis

W swojej pracy przedstawię problematykę zagadnienia związanego z kontaktami między Grekami a Scytami na terenie wybrzeża Morza Czarnego i Stepów Nadczarnomorskich w okresie od VII do IV/III wieku B.C., w wyniku bliskiego sąsiedztwa których widoczna jest korelacja wielu źródeł archeologicznych. Powiązania obu światów zawarte są m.in. w motywach wykorzystywanych na monetach greckich z terenów Olbii oraz Półwyspu Krymskiego. Wśród przedstawień związanych z scytyjskim modelem walki istnieją również motywy wskazujące na burzliwe skutki sąsiedztwa dwóch światów, widoczne we
wpływach politycznych koczowniczych władców. Interesującym faktem tego zagadnienia jest również rola znajdywanej jest w grobowcach elit koczowniczych monety greckiej wśród Scytów.

Artykuł do pobrania: Kontakty grecko–scytyjskie w numizmatyce nadczarnomorskich polis

Data opublikowania: 26.05.2020
Osoba publikująca: Maciej Wacławik

Alfabetyczna lista recenzentów numeru:

dr Joanna Dębowska-Ludwin

mgr Szymon Jellonek

mgr Anna Kraszewska

dr Agata Kubala

dr hab. Marcin Przybyła

prof. dr hab. Judyta Rodzińska-Nowak

mgr Barbara Zając